Слушнавме дека ЛУЃЕТО ВЕЛАТ ДЕКА ГИ ИМАМЕ НАЈДОБРИТЕ БУРГЕРИ ВО СКОПЈЕ. КОИ СМЕ НИЕ ДА СЕ БУНИМЕ, ТАКА?

Нашиот рецепт за мелено месо има историја зад себе. Би се вратиле некаде во 1970тите и култниот ресторан "Шампионче". Иако ресторанот не постои, локалците знаат дека постои цело маало во Кисела Вода по тоа име, истото тоа маало каде ресторанот имал централно место.

Горди сме да кажеме дека користиме исклучително квалитетно јунешко мелено месо. Ќебапчињата и плескавиците "Шарска" или "Bohemian Rhapsody" се направени ексклузивно по тој рецепт стар 3 генерации.

Бургерите кои ги обожавате имаат две варијанти: The Original е направена од плескавица препознатлива за Балканот. Таа е микс на високо квалитетно јунешко месо, кромид, зачини и тајни состојки кои не содржат никакви адитиви. The New Yorker плескавицата е повеќе бургер плескавица која би очекувале да ја добиете ако нарачате бургер било каде на Запад. 100% јунешко месо и ништо повеќе. Мораме да признаеме дека е сосема поинакво доживување и топло препорачуваме да ја пробате.

*Најдобрите бургери во Скопје се достапни и со The Original и со The New Yorker плескавиците.

Да бидеме искрени Во најмала рака е нефер да се фокусираме само на бургерите без да ги споменеме и другите специјалитети на менито.

Кога одите во кафана во Македонија, почнувате како што треба - мезе и ракија - а тоа имаме во изобилие! Ако сте нови во нарачувањето мезе, оставете им го тоа на професионалците. Нашиот персонал точно знае што ви треба!

Скарата која ја подготвуваме е она што секогаш го препорачуваме кога сте во опуштена атмосфера со добро друштво. BBQ ребра или Pulled Pork морате да пробате! Пилешки копанчиња со неколку пива додека навивате за омилениот тим? Нема проблем!

Иако сме познати по специјалитетите со месо, имаме нешто и за вегетаријанците. "Лажниот Цепелин" е нешто што не би сакале да го пропуштите!

НЕ СТЕ СИГУРНИ ДАЛИ ИМАМЕ СЛОБОДНО МЕСТО ВО МОМЕНТОТ? ЈАВЕТЕ НИ СЕ!

Best burgers in Skopje ?

Постојат многу места што нудат бургери во Скопје.
Гордо ви го претставуваме The New Yorker!
Нашето најпродавано ремек-дело на кое сме исклучително горди. 100% јунешка плескавица, микс од чедар и гауда, карамелизиран кромид, кисели краставички и нашиот супер таен, пикантен Бруклин сос.

Мезе (starters)

Овчо сирење

140

white cheese

Биено сирење

140

haloumi cheese

Сирење со пршута (5 парчиња)

200

white cheese rolled with prosciutto

Сирење во модар патлиџан (8 парчиња)

220

eggplant slices with cheese

Моцарела со пршута (4 парчиња)

220

fresh mozzarella sticks rolled in prosciutto

Tиквици во павлака и лук

140

fried zucchini with sour cream and garlic

Пиперки со сирење и пршута

250

fried peppers filled with cheese and rolled in prosciutto

Гамби во павлака

180

sour bell peppers in sour cream

Начо компири

270

nacho-cheese fries

Cheesy Компир со пршут, кашкавал и сирење

230

fried potatoes with prosciutto, white and yellow cheese

Our top pick

Медитерански помфрит

250

fries with cheese, olives, tomatoes and pesto-mayo

Our top pick

Pulled Pork помфрит

280

fries with pulled pork, cheese and bbq sauce

Брускети со кајмак и пршута

200

bruschetta with cream and prosciutto

Брускети со домат, лук и босилек

160

bruschetta with tomatoes, garlic and basil

Тортиљи со пилешко и печурки

250

fried tortillas with chicken, mushrooms and gouda

Тортиљи со сланина и чедар

250

fried tortillas with bacon and cheddar

Веге тортиљи

250

fried tortillas with mixed veggies

Салати (salads)

Tom’s Dellilah

250

ајсберг, рукола, шери домат, пченка, дресинг од сино сирење, јаболко, сланина, микс од семки
(iceberg lettuce, arugula, cherry tomatoes, corn, blue cheese dressing, apple, bacon, seeds)

Our Top Pick

Amy’s Valerie

250

ајсберг, рукола, сушен домат, моцарела, сушена брусница, ореви, дресинг
(iceberg lettuce, arugula, dried tomatoes, mozzarella, dried cranberry, walnuts, dressing)

Clapton’s Layla

270

ајсберг, рукола, пршута, пармезан, шери домат, дресинг
(iceberg lettuce, arugula, prosciutto, parmesan, cherry tomatoes, dressing)

BB King’s Lucille

270

ајсберг, домат, пилешки стек, лебни коцки, пармезан, дресинг
(iceberg lettuce, tomatoes, grilled chicken breast, croutons, parmesan, dressing)

Бургери (burgers)

Our Top Pick

The New Yorker

340

100% јунешка плескавица, чедар, гауда, карамелизиран кромид, кисели краставички, пикантен сос
(100% beef patty, cheddar, gouda, caramelized onions, pickles, mildly hot sauce)

The Double Smash

320

2 тенки јунешки плескавици со чедар, бургер сос, ајсберг, домат и кисели краставички
(2 smashed beef patties with cheddar, burger sauce, iceberg lettuce, tomatoes, pickles)

The Volcano

290

плескавица полнета со чедар и гауда, бургер сос, карамелизиран кромид, ајсберг, домат, кисели краставички
(patty stuffed with cheddar and gouda, burger sauce, caramelized onions, iceberg lettuce, tomatoes, pickles)

The Klassiker

270

плескавица, гауда, пршута, домат, ајсберг, кромид, сенф-павлака сос
(patty, gouda, prosciutto, tomato, iceberg lettuce, onion, sour cream – mustard sauce)

Magic Mushroom

280

плескавица, карамелизирани шампињони, чедар, bbq сос, ајсберг, кисели краставички
(patty, caramelized mushrooms, cheddar, bbq sauce, iceberg lettuce, pickles)

Fresh & Creamy

260

плескавица, намаз од сирење, рукола, домат, кромид, сенф-павлака сос
(patty, cheese spread, arugula, tomato, onion, sour cream – mustard sauce)

The Hero

300

плескавица, чедар, сланина, ајсберг, домат, кисели краставички, бургер сос
(patty, cheddar, bacon, iceberg lettuce, tomato, pickles, burger sauce)

The Night King

300

плескавица, похуван кашкавал, сланина, bbq сос, ајсберг, кисели краставички
(patty, deep fried gouda, bacon, bbq sauce, iceberg lettuce, pickles)

The Hodor

300

плескавица, колбас, начо сос, микс од домат-кромид-пиперка-маслинки, асјберг, павлака
(patty, sausage, nacho-cheese sauce, pico de gallo, iceberg lettuce, sour cream)

Menage a Trois

310

3 мини варијанти од the klassiker, magic mushroom и fresh & creamy
(3 sliders: the klassiker, magic mushroom and fresh & creamy )

The Angry Bird

270

пилешки стек, пршута, гауда, ајсберг, домат, пикантен сос
(grilled chicken breast, prosciutto, gouda, iceberg lettuce, tomato, spicy sauce)

Pulled Pork

290

бавно печено, цепкано свинско, салата од зелка, морков и мајонез, кисели краставички, сенф
(pulled pork, coleslaw, pickles, mustard)

Лажен Цепелин (Lazen Cepelin)

260

биено сирење, грилувани модар патлиџан, тиквички, печурки, домат, ајсберг, сенф-павлака сос
(haloumi cheese, grilled eggplant, zucchini and mushrooms, tomato, iceberg lettuce, sour cream – mustard sauce)

Месо на жар (grilled meat)

Ќебап

18

kebap – minced beef

10ка на кајмак

240

10 kebaps with cream

Rockstar ќебапи (5 парчиња)

200

5 kebaps stuffed with cheese and prosciutto

Шарска плескавица

220

patty stuffed with cheese

Our Top Pick

Bohemian Rhapsody плескавица

270

patty with bacon and cream

Пилешки прсти

250

chicken tenders

Пилешки копанчиња

250

chicken drums

Пилешки ражничи (5 парчиња)

230

5 chicken skewers

Полнето пилешко

260

chicken breast stuffed with blue cheese and cranberries, rolled in bacon

Пилешко во сенф

240

chicken in mustard and cream

Свински колбас

170

pork sausage

Свинско ребро

200

pork rib

Полнето свинско

260

pork meat stuffed with cheddar and mushrooms, rolled in bacon

Свински ражничи

230

pork skewers

mk_MK